ZIAJA

07.05.2011 godz 22:53

   Zaczynam od opakowań, które uwielbiam, czyli od kosmetyków Ziaja. Fajnie zaprojektowane, super kolory, no i font Century Gothic. Chociaż wolałabym, żeby grafika była bardziej spójna. Np. kokos jest bardzo uproszczony, wręcz pozbawiony swoich cech. A oliwka nie. Dodatkowo nie na wszystkich opakowaniach jest logotyp, tylko same napisy. Nie ma klucza, który wyjaśniałby taką różnicę. A byłyby jeszcze lepsze, gdyby stanowiły logiczną całość.  Swoją drogą, Ziaja to kosmetyki produkowane z naturalnych składników i nie są testowane na zwierzętach.

Komentuj (0)

KARTKA ZE SZKICOWNIKA

16.05.2011 godz 20:20

   Przeglądałam sobie czasopismo i trafiłam na artykuł o ekologicznych kosmetykach. Piękne opakowania. Przy okazji poczytałam o tych kosmetykach w internecie. Madara ecoCosmetics to firma z Litwy. Są to produkty organiczne do pielęgnacji skóry, wytwarzane z aktywnych składników ziół i kwiatów zbieranych w rejonie Bałtyku. I jak pięknie podane!


   Davines to firma włoska produkująca kosmetyki do włosów, tylko ze składników naturalnych, do tego przy wykorzystaniu energii odnawialnej. Moją uwagę zwróciły opakowania serii Authentic Formulas. Na etykietach jest kompozycja z roślin, zwierząt, owoców. Dzika natura i soczyste kolory, a to wszystko jakby na kartce szkicownika. Subtelne i eleganckie.


Komentuj (0)

ANIMACJA

19.05.2011 godz 18:23

Niesamowite.


Komentuj (0)

MADEMOISELLE...

20.05.2011 godz 01:36

...Coco Mademoiselle.


Komentuj (1)

TURYSTYCZNIE

25.05.2011 godz 15:52

   Zaczęło się od billboard'u. Na ulicy zobaczyłam plakat informujący o tym, że w Chorwacji jest 17 obiektów wpisanych na listę UNESCO. Plakat bardzo mi się spodobał, fajnie skomponowany, prosty, z pięknym zdjęciem (aż zapragnęłam całym sercem wakacji). Po powrocie do domu chciałam go znaleźć w internecie, ale mi się nie udało. Weszłam na stronę Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej, która właśnie przez ten billboard zachęcała do wyjazdów do Chorwacji. A na tej stronie...

   Zestawienia na plakatach powyżej wyglądają jak inspiracje projektanta mody. Cała identyfikacja wizualna kampanii jest świetna. Jest spójna, estetyczna i zachęcająca. Fajnie zaprojektowany logotyp i pełno pięknych zdjęć. To co zamieściłam w poście, można obejrzeć właśnie TUTAJ.


Komentuj (0)

BORGIAS

27.05.2011 godz 17:43

   Oglądam ostatnio fajny serial, Borgias, produkcję stacji Showtime. Można oglądać online (tylko na napisy trzeba zawsze czekać 100 lat). Opening serialu jest absolutnie najlepszy. Nie mogę nigdzie znaleźć, kto animację (właściwie to motion graphic) stworzył. Ciekawa grafika, świetnie dobrane obrazy mistrzów renesansu (choć nie tylko), a to wszystko skomponowane z dobrą muzyką (Trevor Morris).

   Poszukałam obrazów użytych w grafice. Jak ktoś jest ciekawy, to polecam googlowe śledztwo, a ja napiszę parę nazwisk malarzy. Hans Baldung, Lucas Cranach, Agnolo Bronzino, Caravaggio, Domenico Ghirlandaio, Giuseppe Sabatelli. A jak się nie chce szukać to odpowiedzi są TU.

Komentuj (0)

PREZENT

28.05.2011 godz 22:31

Inwencja twórcza mojej mamy przy pakowaniu prezentu.


Komentuj (0)

WYPRAWA DO MONOPOLA

29.05.2011 godz 23:31

   Butelki z piwem. Raz na jakiś czas każdy z nimi obcuje. Zawsze sięgam po coś nieznanego, gdy spodoba mi się etykieta (nie czuję się marketingowo zmanipulowana, po prostu doceniam wartości wizualne :). Swoją nową oprawą graficzną przed szereg wystąpiła Łomża. Sięgnęłam po nią dopiero, gdy przyciągnęła mnie swoim nowym wizerunkiem. Mowa o Łomży niepasteryzowanej, w małej buteleczce z fajną grafiką na etykiecie. Prostota, dobra kompozycja, tylko ten makulaturowy brąz zamieniłabym na jakiś fajny, mocny kolor. Tak się utarło, że jak coś jest organiczne, ekologiczne czy nieprzetworzone, to musi być w barwach makulatury czy zdechłej zieleni. Ci, co robią opakowania żywności, powinni brać przykład z tych, co robią opakowania kosmetyków (np. tych z mojego postu z 16 maja).
   No i Koźlak. Ostatnio się przeraziłam, widząc go z papierową etykietą, niesatysfakcjonującą wizualnie. Pomyślałam, że ludzie z browaru oszaleli i zmienili projekt. Ulżyło mi, gdy się dowiedziałam, że ten z papierową etykietą to konkurencja zza zachodniej granicy, a polski Koźlak pozostaje piękny. Dobry pomysł na butelkę, niebanalny rysunek, fajne litery. Mój nr 1 z piwnych "opakowań".
Komentuj (1)

STENDERS

31.05.2011 godz 23:28

   Pierwsze kule podarowała mi siostra. I od tamtej pory jestem w nich zakochana. To blog o projektowaniu i powinnam się skupić na logo i opakowaniu, ale ciężko pominąć ich walory pielęgnacyjne. Zawierają sole i olejki eteryczne, ziołowe i cytrusowe, kąpiel z nimi jest cudowna, a skóra gładka.
   Stenders to firma z Łotwy, produkują (ręcznie wyrabiają) kosmetyki do kąpieli i pielęgnacji ciała z naturalnych składników. Jak informuje etykieta - wieść niesie, że jedna z receptur Stenders zawiera sekret wiecznej młodości.
   Co do opakowania - wszystko jest oczywiście zielone i makulaturo-brązowe. Ale wybaczę im to, bo podoba mi się ornament roślinny wokół nazwy, spójność wizerunku, no i mają fajną STRONĘ.
Komentuj (0)

POLSKA LITERA

07.06.2011 godz 22:05


Zdaje się, że w języku polskim cydzysłów jest na początku zdania na dole, a na końcu na górze. A oba górne są w angielskim. Nie do końca jest to w takim razie litera polska. Połączeń nie widzę. Widocznie nie wszędzie działa tak samo. Apolonię trzeba ulepszyć.
Mimo to krój mi się podoba, polskie znaki wyglądają bardzo dobrze. Urozmaici grafikę wydawniczą.
(ale Garamond wciąż pozostaje moim krojem idealnym).

Tutaj można ją ŚCIĄGNĄĆ i coś o niej poczytać.

Komentuj (0)

BEZ NAMACZANIA

08.06.2011 godz 20:14

   Pozostając w temacie typografii, przeglądałam sobie ostatnio stronę z pracami z zeszłorocznego projektu Typografia Bez Namaczania. Studenci wyższych szkół artystycznych z całej Polski wzięli na warsztat twórczość ikon typografii (ja wylosowałam Leona Urbańskiego). Projekty zaprezentowaliśmy w formie t-shirtu. Na stronie można obejrzeć najlepsze prace. Mój jest numer 42 (numery zmieniają się w adresie). A TUTAJ jest ta strona.


Komentuj (0)

MOJA WYSTAWA

11.06.2011 godz 17:39

Serdecznie zapraszam na wystawę mojego malarstwa. Kto może, niech przybywa :)


Komentuj (0)

MR SINGH'S

11.06.2011 godz 18:29

Przykład tego, że wizerunek marki ma znaczenie. Produkt po redesignie odniósł sukces. Głównie pomógł mu program o wkraczaniu małych firm na rynek, ale identyfikacja wizualna była jedynym problemem, na którym musieli się skupić (sam sos to wieloletnia receptura, podobno znakomita). Dla mnie nowy wizerunek jest kapitalny. Czystość, minimalizm, dobry font i mocny kolor. Od razu stawia produkt 3 półki wyżej. A tutaj strona Mr Singh's.

Dla porównania, to opakownie przed redesignem:A tutaj już obecna strona internetowa produktu:


Komentuj (3)

AA ECO

15.06.2011 godz 23:51

Tego właśnie brakuje mi w kosmetykach marki Ziaja - konsekwencji w projektowaniu opakowania (mimo tego, że każde z osobna mi się podoba). Produkt kokosowy ma uproszczony logotyp kokosa, kakaowy nie ma żadnego, oliwkowy bardziej skomplikowany logotyp oliwki z listkiem.
AA wypuściło nową serię produktów naturalnych o nazwie ECO, która jest wizualnie świeża i spójna. Zamiast logotypów, wybrali ładnie podrasowane w Photoshopie zdjęcia owoców i warzyw. Czytelna etykieta, raczej prosta, oko skupia się na soczystym kolorze. Dodano rysunki części ciała, do których pielęgnacji kosmetyk służy - bardzo fajne. Logo jest czarne, z zielonym listeczkiem. Warto zobaczyć STRONĘ.Komentuj (0)

KANDYDUJE(MY)

16.06.2011 godz 23:57

Kolejna historia z serii "Jadę autobusem, patrzę, a tu...". Tym razem to plakaty kampanii reklamowej starań Warszawy o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. 21 syrenek reprezentuje różne grupy społeczne i zawodowe. Ja bym się chyba identyfikowała ze studentem, co dźwiga bongosy. Nie wiem czemu malarka jest o kuli. Poczytałam o samej kampanii. A więc: "Jej zadaniem jest uzmysłowienie warszawiakom, iż tytuł ESK 2016 to nie tylko szansa na znaczące podniesienie jakości życia kulturalnego w Warszawie na przestrzeni najbliższych lat, ale także możliwość promocji i zwięszania wpływu wielokulturowego krajobrazu warszawy na kulturę Europy. Kampania ma również zakomunikować, że program Warszawy jako ESK będzie imiennym zaproszeniem do udziału w kulturze dla każdego warszawiaka." Gadanie gadaniem, a co chwilę zamykają jakieś fajne miejsce. Co do grafiki: fajna kompozycja, dobry komiksowy, wektorowy rysunek i fajny odcień żółtego na tło. Wykorzystany potencjał pomysłu na piątkę. Może tylko to hasło nie każdemu wyda się czytelne.
Więcej plakatów TUTAJ.Komentuj (2)

WERNISAŻ WYSTAWY

20.06.2011 godz 23:04

No i po wernisażu. Było mało miejsca, a wino piliśmy w szklankach, ale i tak było fajnie. Dziękuję wszystkim za przybycie i za wesołą atmosferę w trakcie :) Pokazałam 8 obrazów z cyklu portretów, wszystkie w formacie metr x metr, w technice akrylu. Będzie je można obejrzeć do końca tygodnia (o ile znajdą się drzwi do sali). A jeśli na wystawę ktoś dotrzeć nie może lub mu się nie chce, to niedługo zamieszczę zdjęcia prac na moim portfolio (link pod Kontaktem z prawej strony).


Komentuj (1)

OWOCOWA JOANNA

23.06.2011 godz 00:09

   Odkryłam niedawno serię produktów firmy Joanna "Fruit Fantasy". W skład linii wchodzą różne kosmetyki, ja w sklepach znalazłam niestety tylko peelingi. Szkoda, bo chętnie wypróbowałabym resztę. Peelingi póki co polecam, mają świetny, owocowy zapach. I fajne opakowania. Przeźroczyste, wykorzystujace kolor samego kosmetyku jako "tło". Czarny pasek na środku z nazwą serii, za nim apetyczna kompozycja z owoców i kilka słów opisu. Czerń skontrastowana z mocnym kolorem, wielkość i krój pisma ładnie dobrane  - bardzo dobrze to wygląda. Soczyście.
   Tylko tą stronę internetową bym poprawiła...


Komentuj (1)

MUJI

24.06.2011 godz 22:07

   Dorwałam ostatnio katalog japońskiego sklepu ze wszystkim MUJI. Markę znałam, ale dopiero teraz przyjrzałam się jej. Jak podają w katalogu, produkty powstały jako rezultat trendu, wzywającego do prostoty w codziennym życiu. Rzeczy są zrobione z dobrych materiałów, bez zbędnych dodatków i udziwnień. Często bez opakowań, które też wg producentów są zbędne, ponieważ klient ich nie użyje. Właściwie to mają rację.
   Produkty faktycznie są bardzo proste i funkcjonalne. Minimalizm i praktyczność do granic możliwości. Lubię prostotę, ale czasem jest aż za prosto. Logo piękne - bordo w tle, napis biały, krój Helvetica. Strona skomponowana też z tych dwóch kolorów. Trochę uboga. Gdyby pasek nagłówka był grubszy, logo większe, byłoby zdecydowanie lepiej. Ale nie będę wybrzydzać, ostatecznie piszę na blogu o tym, co mi się podoba i co warto wyróżnić. A MUJI na to zasługuje. Tutaj jest ich STRONA, przez którą również można kupić produkty.
Komentuj (0)

WAKACYJNIE

25.06.2011 godz 21:41

   Zaczęły się wakacje, czas lotów bliższych i dalszych. Poniżej prezentuję subiektywny wybór 20 logo linii lotniczych, które wg mnie są najlepsze. A Wam które logo się podoba?
   Tymczasem ja uciekam na tydzień.

Komentuj (3)

SHADE CIDER

10.07.2011 godz 20:31

Od niedawna w Polsce dostępny jest cydr pod marką Shade Cider. Cydr to orzeźwiający napój alkoholowy z jabłek, od stuleci popularny w Anglii, Francji i Hiszpanii. Zawiera 4,4% alkoholu, dobra alternatywa dla piwa, zwłaszcza dla tych, którzy nie lubią piwnej goryczki. Lekki i musujący. Fajna etykieta, dostępna jest w 4 różnych wariantach (osób pod jabłonią :). Bardzo ładna, świeża grafika. Białe tło, czarny rysunek i czerwony akcent jabłka i napisu. STRONA internetowa taka sobie, nieregularna. Ciekawa jest tylko strona główna.


Komentuj (0)

PASIEKA MACIEJ JAROS

10.07.2011 godz 23:04

   Mam kryzys w składaniu poprawnych zdań, chciałam coś ładnie opisać, ale mi nie wychodzi. Napisze po prostu tak - natknęłam się na fajne butelki z miodem pitnym firmy Pasieka Jaros. Mają bardzo dobrą STRONĘ, pasuje do tego co robią, do naturalnej, ekologicznej produkcji z wieloletnią tradycją. Nagłówek jest fajnie skomponowany, na stronie jest dużo pięknych zdjęć.
   Ceramiczne butelki kojarzą się ze staropolskim trunkiem, z resztą poprawnie, bo receptura sięga dawnych czasów. Podoba mi się kompozycja etykiety, liternictwo, grafiki stylizowane na drzeworyty. Fajne logo. W tym przypadku to dobrze, że nie poszli w maksymalne upraszczanie, bo oddaje charakter firmy.


Komentuj (1)

DOBRE LOGO

13.07.2011 godz 19:21

Zaprojektowanie dobrego logo to nie lada sztuka. Właściwie nie ma reguły, jakie logo powinno być, poza tym że musi mieć to coś, być trafne, być kwintesencją produktu, w miarę najprostszą. Sama głowię się właśnie nad kilkoma projektami. Poniżej różne logo, na jakie się natknęłam, a które warto wyróżnić, bo są świetne. Odrobina inspiracji.


Komentuj (0)

IL

04.08.2011 godz 20:20

Wino i szampan (albo wino musujące) nie muszą mieć zawsze takiego samego kształtu butli! Jak widać może być ciekawiej. Cała seria win jest świeża i spójna. Super są kolorowe kapsle zamiast korków. Chromowane szkło z różowym winem jest eleganckie. Pięknie! Ale stronę można by poprawić.


Komentuj (0)

AUCHAN

08.08.2011 godz 00:09

   Auchan zmienił wygląd linii produktów swojej marki. Nie wiem kiedy.
   Soki wyglądają naprawdę fajnie, estetycznie. Białe tło, zdjęcia owoców w prostej, ale ciekawej kompozycji (klasyka to podkręcone w photoshopie góry soczystych owoców z listkami i kroplami wody na skórce). Proste opakowanie jest tańsze w produkcji i mniejsze koszty wpisane są w cenę produktu. Fajnym motywem na oznaczenie (czytelne) całej linii jest ptaszek Auchan i komiksowy dymek z nazwą produktu. To mi się podoba.
   Poza sokami obejrzałam inne produkty i nie wszystkie są ciekawe. W większości nie pasuje mi ani kompozycja, ani kolory, nie są zachęcające (np. płatki). Tutaj są linki, jeden i drugi, można się przyjrzeć i ocenić.
   Linia Auchan na tle innych linii najtańszych produktów z supermarketów i tak wypada najlepiej. Wszystkie 'Kciuki' i 'Jedynki' mają koszmarne opakowania. A ta nie kojarzy się z najgorszą jakością i tandetą. Zmiana bardzo korzystna.
Komentuj (1)

WEBIFY ME

29.08.2011 godz 22:28

Indywidualny collage stworzony na podstawie quizu. Jak ktoś lubi takie internetowe głupoty, to polecam :) Można się pobawić TU. Moja sieć wygląda tak:
 

Komentuj (0)

NOWY WIZERUNEK ZTM

29.08.2011 godz 23:05

ZTM w Warszawie zmienił logo i wygląd biletów. Jak dla mnie na korzyść. Logo proste, bilety w super kolorach. Ulgowe od normalnych różni tło logo z lewej strony biletu.
(Poinformowali, że nie zatrudnili do projektu żadnej agencji kreatywnej, tylko mieli swojego grafika. Chociaż jak docelowo podnoszą ceny o 300%, to mają z czego opłacać i agencje...)

Zestawienie starego i nowego logo:

Stare bilety:

I nowe bilety:


Komentuj (2)

COCO JUICE

11.09.2011 godz 16:14

   Oto nowy produkt na rynku, o którym napisała mi Joanna (dziękuję! :) - woda kokosowa Coco Juice. Nie widziałam jej w sklepie, ale napewno można ją kupić w Polsce. O tym, czym jest i jakie ma zalety woda kokosowa, można przeczytać tutaj.
   Opakowanie zaprojektowali Blue Marlin Brand Design Group, w projekcie chcieli oddać charakter napoju: egzotykę Brazylii i naturalne pochodzenie. Znalazłam artykuł, w którym pokazali ścieżkę, jaką opakowanie przeszło, zanim stworzono ostateczną wersję (na ostatnim obrazku). Efekt końcowy jest fantastyczny - świeżość i energia. Skrajny minimalizm na drugiej ilustracji w tym przypadku wypadł najgorzej.Komentuj (0)

CHOCABLOK

17.09.2011 godz 22:24

Nowe angielskie lody dostępne w Tesco. Opakowania bardzo apetyczne, w zdecydowanych kolorach. Krój pisma w nazwie prosty, ale nie banalny, sama nazwa też fajna. Tutaj można poczytać o samej marce i smakach. A tu jest angielski oryginał strony, który, mimo niewielu różnic,  bardziej mi się podoba. Ta strona jest przemyślana, a pierwsza to szybka kopia.

Ciekawe, czemu u nas brakuje jednego smaku...
Komentuj (0)

GALLER

19.09.2011 godz 23:54

Znowu słodko. Tym razem belgijskie czekoladki Galler, które znalazłam w Empiku. Skojarzyły mi się ze wzornikiem Pantone. Zasada jak wszędzie - każdy kolor to inny smak. Ale nie kolor na cienkim pasku - prawie pół papierka jest w intensywnej barwie, skontrastowanej z minimalistyczną czernią. Tutaj można poczytać o firmie i tych wszystkich słodkościach, które produkują. Trochę oszczędna ta strona - za małe litery, za małe i za mało zdjęć, nie te kolory. Przydałoby się popracować nad jej wyglądem.
Komentuj (0)

NA TAPECIE

26.09.2011 godz 23:22

Na dziesięciolecie swojego istnienia, portal historyczny Histmag przygotował niekonwencjonalne tapety. Każda z nich to świetny pomysł. Obejrzeć wszystkie i ściągnąć w różnych rozmiarach można tutaj.
Komentuj (1)
Poprzednia strona